shutterstock_167322110

Dzīvnieku aprūpe un pirmā palīdzība

Mājdzīvnieki pakļauti riskam ik mirkli. Negadījumi notiek gan uz ceļa gan pagalmā, un arī mājās. Ir būtiski, lai ievainots dzīvnieks saņemtu palīdzību pēc iespējas ātrāk, tomēr pašu rokām labāk sniegt tikai neatliekamo pirmo palīdzību.3243239928a1fbb0948e

Profilakse ir labāka par ārstēšanu!

Apmāciet savu suni klausīt vienkāršām pamatkomandām – “pie manis”, “stāvēt”, “nē” un “neaiztikt”. Tas var dzīvnieku izglābt no ceļa negadījumiem, nevajadzīgiem kautiņiem vai kaut kā kaitīga un indīga apēšanas.

Vediet savu suni pie siksniņas, ja esat autoceļa tuvumā vai redzat suņus, kas varētu iesaistīties ķīviņā. Arī lai pasargātu no lielākiem dzīvniekiem, kas aiz neuzmanības var ievainot jūsu mīluli.

Nelaidiet virtuvē un neatstājiet bez uzraudzības mājdzīvniekus, ja uz plīts kaut kas tiek vārīts vai cepts. Dzīvnieks var savainoties nejauši apgāžot traukus, piekļūstot atklātai ugunij vai karstām virsmām.

Pārliecinieties, ka visi remonta, dārza un mājas uzkopšanas darbarīki ir novietoti tā, lai dzīvnieki nevar tiem piekļūt un savainoties. Nelietojiet dārza apkopē dzīvniekiem bīstamas vielas.

Piereģistrējiet savu mājdzīvnieku pie veterinārārsta un glabājiet viņa telefonu, adresi un darba laikus zināmā vietā. Uzmeklējiet arī diennakts veterinārās klīnikas koordinātes.

Regulāri vakcinējiet savu mājdzīvnieku.

Pārbaudiet sava mājdzīvnieka acis, ausis, degunu, muti, ķepas, spalvu un vispārējo izskatu katru dienu. Ierīkojiet dzīvnieku pirmās palīdzības aptieciņu ar pārsējiem (5cm un 7,5cm plati), pinceti, šķērēm (izliektas, truliem galiem), vati, plāksteriem, dezinficējošām vielām, lentu, ja nepieciešams ātri uzsiet uzpurni, un dvieli.

Dzīvnieku neatliekamā palīdzība

Ja jūs nonākat saskarē ar dzīvnieku, kurš ir cietis negadījumā, ir svarīgi atcerēties sekojošas lietas. Bet vēlreiz atgādinām, ka nevajag mēģināt pašam ārstēt dzīvnieku – vienmēr sazinieties ar veterinārārstu, lai tiktu sniegta profesionāla palīdzība.

Esiet uzmanīgi tuvojoties ievainotam dzīvniekam, viņš var būt agresīvs. Uzpurnis, pārklājs un stingra, bet maiga roka var pasargāt jūs no asiem zobiem un nagiem.

Runājiet ar dzīvnieku mierīgi un sauciet vārdā, ja to zināt, tas var viņu nomierināt.

Mēģiniet dzīvnieku lieki nekustināt.

Ja dzīvnieks ir smagi ievainots, jārīkojas ātri. Bet saglabājiet mieru, citādi nebūsiet liels palīgs.

Ja dzīvnieks ir bez samaņas, smagi elpo, izrāda skaidras sāpju pazīmes, kad mēģiniet viņu kustināt, nevar nostāvēt vai stipri asiņo, tātad viņš ir smagi ievainots un nepieciešama steidzama veterinārārsta palīdzība.

Ja dzīvnieks ir smagi ievainots, nepārvietojiet viņu, ja vienīgi viņš neatrodas īpaši bīstama kā ceļš ar dzīvu kustību. Vienmēr atcerieties arī par savu drošību un zvaniet veterinārārstam, lai vaicātu padomu, pēc iespējas ātrāk. Ja jums tomēr ir jāpārvieto smagi ievainots dzīvnieks, izmantojiet kā nestuves segu, pārklāju vai mēteli.

Neatkarīgi no dzīvnieka ievainojuma smaguma, vienmēr sazinieties ar veterinārārstu un vaicājiet viņa padomu.

Pirmā palīdzība
Kaut arī jums nekad pašam nevajadzētu mēģināt ārstēt mājdzīvnieku, šeit būs padomi, ko jūs varat darīt neatliekamos gadījumos, lai palīdzētu smagi ievainotam dzīvniekam, kamēr gaidāt veterinārārsta ierašanos.

Vai dzīvnieks stipri asiņo? Uzlieciet tīru kabatlakatiņu uz ievainojuma un turiet to stingri uz vietas. Vai asinis ir ap dzīvnieka degunu vai muti? Mēģiniet saglabāt dzīvnieku mierīgu, kamēr ierodas palīdzība, un viņš tiek nogādāts pie veterinārārsta. Apsedziet dzīvnieku ar segu, pārklāju vai mēteli.

Vienmēr sagaidiet veterinārārstu, lai viņš veiktu turpmāko ārstēšanu un apkopi.

Vai nogādājiet dzīvnieku klīnikā paši.

Šoks
Ja dzīvnieks liekas vēss, neatbild un smaganas ir bālas vai pat zilas, viņš visticamāk ir šokā. Turiet viņu siltumā, mierīgu un nekustīgu, kamēr ierodas palīdzība.

Nekad nedodiet ievainotam dzīvniekam ēst vai dzert.

Ja izskatās, ka dzīvniekam ir lauzts kāds loceklis, uzmanieties, lai pa to neiesistu.

Nekad necentieties pats uzlikt šinu, tas var nodarīt vairāk ļaunuma kā labuma.

Ja dzīvniekam ir apdegumi, applaucējumi, vai viņš ir apēdis kaut ko indīgu, ietiniet viņu silti un nekavējoties zvaniet veterinārārstam. Ja iespējams, parādiet ārstam indīgo vielu vai tās iepakojumu.

Atcerieties – labākais veids kā jūs varat palīdzēt ievainotam dzīvniekam ir nekavējoties nogādāt viņu veterinārajā klīnikā!